Vím, že už máme po Vánocích, ale když jsem na to téma narazila nemohla jsem odolat.
ZDE jsem našla návod jak si vytvořit vlastní
himmeli náušnice. Potom stačilo zagooglit a vykoukla na mě spousta fantastických geometrických závěsů i návodů jak je vytořit.
Jsem si jistá, že i pokud jste výraz
himmeli neslyšeli tyto geometrické deokorace jistě budete znát.
Jedná se o tradiční finské původně vánoční dekorace ze stébel slámy,
které se zavěšovaly nad vánoční stůl aby byla dobrá úroda - čím
složitější obrazec, tím větší úroda.
Jak zmínila Andy výraz
himmeli pochází pravděpodobně ze švédštiny nebo němčiny, kde označuje nebe. Což poupravím: tento výraz je germánský (švédština i němčina jsou germánskými jazyky) a skutečně znamená nebe, jelikož ve finštině slova až na výjmky končí v nominativu na samohlásku, muselo se německé slovo pofinštit, čehož bylo docíleno přidáním koncovky -i a tím vzniká >
himmeli
Doufám, že po trošce historie neusnete, ale je opravdu zajímavá. I když se jedná pouze o překlad
ZDE originální článek.

Nejprve se tyto dekorace objevily v jihozápadním Finsku - nejblíže oblastem obývanými germánskými kmeny- odkud se později rozšířili směrem na sever až k Oulu a Karjale.
Předpokládá se, že ideálem himmeli bylo docílit zdobnosti a okázalosti jakou měly tehdejší kostelní lustry. Už jsem zmínila, že měla také zajiš´tovat úrodu a sklizeň byla zajištěna jejím umístěním i do dalších místností nebo na střechu domu, kde musela být ponechána až do poloviny léta.
Její připravou byla pověřena mládež, nejčastěji dívky.
Narozdíl od dnešních byly původní himmeli ze silné slámy -bylo nutné aby udržely i svíčky.
Někdy se také používaly jako výzdoba při svatebních hostinách, kde byla tradiční sláma dozdobována papírem a kuličkami ze zrcadloviny.
Po roce 1800 se na tuto tradici poněkud zapomělo. A tak v letech 1930 a 1940 začaly ženské organizace návody k jejich výrobě a snažili se o jejich opětovné využívání. I přesto se lidé vyhýbají tradici vytvářet himmeli.
Dříve se také každé vánoce vytvářelo himmeli znovu. Dnes se s nimi zachází podobně jako u nás s vánočními kuličkami - jsou vždy pečlivě zabaleny a uschovány na další rok. V zásadě, ale himmeli není pouze vánoční dekorace a může být ke stropu místnosti pověšena kdykoli během roku.